Odpowiednio długi, głęboki i spokojny sen jest sprawą kluczową, jeśli chodzi o zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Zapewnia on regenerację nie tylko naszym mięśniom, ale również narządom wewnętrznym, a przede wszystkim naszemu mózgowi. Dorosła zdrowa osoba, aktywna fizycznie i umysłowo powinna spać około ośmiu godzin na dobę. Oczywiście długość snu jest sprawą zależną od indywidualnych cech i może ulegać wahaniu. W uproszczeniu można stwierdzić, że im ktoś bardziej intensywniej spędza czas w ciągu dnia tym dłużej i głębiej powinien regenerować się podczas nocy. Zacznij trenować na wiosnę Jeśli trenujesz i do tego jeszcze jesteś człowiekiem czynnym zawodowo lub uczysz się, to ponosisz ogromne wydatki energetyczne, a twój układ nerwowy jest obciążony do granic i musisz zapewnić swojemu organizmowi właściwy odpoczynek. Jak w naturalny sposób walczyć ze stresem Naukowcy stwierdzili, że odpowiednio długi sen zabezpiecza przed cukrzycą, nadmiernym otłuszczeniem, a przede wszystkim tzw: „syndromem złego poranka”. Ponadto sen o długości 7 do 8 godzin zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita o 50%, wystąpienia ataku serca o 48% w U osób, które niedosypiają, wytwarzane są duże ilości odpowiedzialnej za poczucie głodu greliny, hamowana jest natomiast produkcja leptyny. Wniosek? Gdy śpimy za mało, nieustannie czujemy potrzebę jedzenia, w tym szczególnie produktów bogatych w cukry. Jak pozbyć się oponki na brzuchu Leptyna odpowiedzialna za uczucie sytości znajduje się na niskim poziomie, nawet po posiłku trudno zaspokoić głód i jemy więcej. Wpływa to bezpośrednio na ilość spożywanych pokarmów, odkładanie się tkanki tłuszczowej, poziom cukru we krwi a także może sprzyjać zwiększonej podatności na atak serca. Częste nie wysypianie się zwiększa ponadto ogólną podatność organizmu na stany zapalne, które są jedną z przyczyn czopowania się naczyń krwionośnych, a nawet raka krwi. Zadbaj o zdrowe stawy kolanowe i biodrowe Ignorując swój zegar biologiczny związany ze snem, zakłócamy wydzielanie się hormonu melatoniny, który także zabezpiecza przed rakiem. Aby regeneracja podczas snu przebiegała właściwie, niezbędne jest zapewnienie następujących elementów:
Pomieszczenie w którym śpisz powinno być dobrze przewietrzone ciche i odizolowane od bodźców z otoczenia, zaciemnione, najlepszy jest ciągły dostęp świeżego powietrza.
Temperatura powinna być niższa o kilka stopni niż ta, w której funkcjonujesz w ciągu dnia. Najlepsza jest taka, w której odpowiednio przykryty czujesz się komfortowo.
Materac na którym śpisz powinien być na tyle twardy na ile możesz wytrzymać bez zakłócenia snu. Sen jest najlepszym okresem na odpoczynek dla kręgosłupa. Mięśnie stabilizujące kręgosłup powinny mieć możliwość całkowitego rozluźnienia się a kręgi muszą mieć możliwość powrotu do właściwego położenia. Śpiąc na miękkich materacach, kręgosłup nie jest w stanie rozluźnić się całkowicie, co powoduje jeszcze większe jego przeciążenia. Udowodniono również, że właściwie ułożony podczas snu kręgosłup wpływa na prawidłową pracę narządów wewnętrznych, co znacząco przyspiesza ich regeneracje.
Poduszka pod głowę powinna być twarda i niska. Najlepiej spełniają swoje zadania wałki wypełnione łuskami gryki, które oprócz tego, że sprzyjają właściwemu ułożeniu odcinka szyjnego kręgosłupa to również zapobiegają poceniu się i przegrzewaniu głowy.
Głębokość snu ma kluczowe znaczenie dla poziomu regeneracji. Aby właściwie wypocząć trzeba wejść w fazę głęboką snu, bo wtedy najlepiej regeneruje się mózg i ośrodkowy system nerwowy. Jeśli nie mamy wystarczająco zregenerowanego ośrodkowego układu nerwowego, momentalnie poprzez nerwy przenosi się to na inne układy, narządy wewnętrzne, mięśnie a nawet poszczególne części ciała.
TrenujZdrowie Jacek Baura
HTC One nowy konkurent dla produktów Samsunga