Trening ogólnorozwojowy cz I


Wszyscy mamy zdolności ruchowe, bo wszyscy się z nimi rodzimy. Już sam fakt że, pojawiliśmy się na tym świecie świadczy o tym, że nasi przodkowie posiadali i przekazali nam wszystkie te cechy które są niezbędne do przetrwania na Ziemi a pamiętajmy, że oni aby przetrwać musieli wykazać się sprawnością psychoruchową znacznie lepszą od innych współżyjących. Obecnie świat otaczający nie wymaga od nas aż tak wielkiej tężyzny fizycznej, bo najcięższą pracę wykonują za nas maszyny i urządzenia, ale genetyczne uwarunkowania naszych organizmów odziedziczyliśmy i nie sposób od nich uciec. Wszystko to co stało się symbolem rozwoju cywilizacji powoduje, że człowiek zapomina o swojej naturze i o tym, że aby prawidłowo funkcjonował potrzebuje ruchu. Nasz umysł również potrzebuje ćwiczeń umysłowych aby sprawnie działał. Trening ciała przy jednoczesnym treningu umysłowym pozwala zachować stan równowagi zwany dobrym zdrowiem.

Najkorzystniejsza dla zdrowia jest rekreacja fizyczna

W rekreacji fizycznej niewątpliwie najlepszymi z punktu widzenia równowagi naszego organizmu, zwłaszcza na początku ćwiczeń albo po długich przerwach, są treningi ogólnorozwojowe. Powinniśmy dbać o rozwój wszystkich cech motorycznych, nie koncentrując się szczególnie na żadnej z nich. Tym właśnie różni się sport wyczynowy od trenowania rekreacyjnego, że w sporcie wyczynowym wykorzystuje się najlepsze walory, rozwija się je w stopniu maksymalnym z możliwych i dzięki temu osiąga doskonałe wyniki, bije rekordy, wygrywa zawody. Niekiedy nawet wybiera się spośród dzieci i młodzieży osoby o określonej budowie fizycznej i określonych cechach pretendujących do uprawiania danej dyscypliny sportowej. Również we właściwie prowadzonym treningu w sporcie wyczynowym, ogólny rozwój powinien stanowić podstawę do budowania mistrzostwa sportowego. W praktyce trening ogólnorozwojowy jest tylko uzupełnieniem w początkowym okresie rozwoju zawodnika i dość szybko zapomina się o nim. Pogoń za sukcesem i wynikami sprawia, że nie starcza czasu na pracę ogólną. Trzeba jak najszybciej i do jak najwyższego poziomu wywindować to co ma się najlepsze. Natomiast w prawidłowo zorganizowanej i przeprowadzonej rekreacji fizycznej chodzi o doskonalenie wszystkich cech motorycznych ale w stopniu przeciętnym.

Rozwijaj się harmonijnie

Ogólny rozwój jest najlepszą drogą do zdrowego i tak zwanego wysportowanego ciała. Wy macie rozwijać się w sposób harmonijny i w większym stopniu niwelować swoje słabe strony niż koncentrować się na jeszcze lepszym rozwoju najlepszych swoich cech. Nie musicie „wyśrubowywać” wyników ani osiągnięć do ekstremalnych wartości. Zaczynając wasz rozwój fizyczny nie ograniczajcie się do ćwiczeń jednej, wybranej cechy motorycznej, ale trenujcie je wszystkie. Wasz rozwój może być powolny ale stały i harmonijny. Pokuszę się nawet o stwierdzenie że w szczególności powinniśmy pracować nad naszymi najsłabszymi cechami motorycznymi. Uważam, że opierając się na obserwacjach siebie i swoich ruchowych uzdolnień powinniśmy wybierać właśnie te formy ruchu które doskonalą cechy słabsze. I tak dla przykładu, jeśli całe życie mieliście kłopoty z gibkością, to właśnie jej powinniście poświęcić w waszym treningu szczególną uwagę. Nawet jeśli bardzo mocno uważamy na symetryczność treningów to i tak zawsze nasze mięśnie po obu stronach ciała rozwijają się asymetrycznie. Jeśli długo pracowaliście w określony sposób, albo uprawialiście jedną dyscyplinę sportową, to macie z pewnością dysproporcje między prawą i lewą stroną ciała. Może ona objawiać się tym że, odpowiadające sobie mięśnie po obu stronach ciała są różnie rozciągnięte a inne w różnym stopniu przykurczone. Musicie wnikliwie przeanalizować sytuacje panującą w waszych ciałach, a może warto by zrobił to fachowiec od rehabilitacji. Wtedy będziecie wiedzieli które partie trzeba wzmacniać a które rozciągać. Swoje treningi musicie zaplanować w taki sposób, aby możliwie jak najskuteczniej eliminowały wszelkie dysproporcje. Wasze ciało musi rozwijać się harmonijnie, bo tylko wtedy zmierzacie w kierunku pełnego zdrowia.

TrenujZdrowie Jacek Baura

Tran w diecie wzmacniającej

Rozgrzewka cz I

Rozgrzewka ćwiczenia cz II

Skąd się wzięło koło ?

Najważniejsze korzyści wynikające z trenowania

Co jest najlepsze na zakwasy

Podziel się na:
  • Digg
  • Sphinn
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Mixx
  • Google Bookmarks
  • Blogplay
  • Blip
  • Blogger.com
  • Live
  • RSS
  • Twitter
  • Wykop
  • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *