Białka


soybeans-520824_1280Jesteś osobą aktywną fizycznie, dlatego z pewnością miałeś do czynienia z tematem związanym z dostarczaniem białek w swojej diecie. Białka powinny dostarczać tylko od 15 do 20% dziennej energii, jednak pełnią one bardzo złożone i różnorodne funkcje w naszych organizmach. Niektórzy twierdzą, że są one najważniejszym składnikiem pokarmowym. Można powiedzieć, że są absolutnie konieczne dla zachowania zdrowia, a także prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego. Białka składają się z aminokwasów, czyli małych komponentów. Nasz organizm zainteresowany jest właśnie nimi i z nich komponuje poszczególne rodzaje białek. Nawet, jeśli dostarczamy wraz z pokarmem najwyższej jakości białko, to musi być ono rozłożone do poszczególnych aminokwasów i dopiero one wkomponowywane są do poszczególnych rodzajów białek. Aminokwasy można podzielić na dwie grupy, w zależności od tego czy nasz organizm jest w stanie sam je sobie zsyntetyzować czy też nie. Aminokwasy, które trzeba dostarczyć z zewnątrz nazywamy egzogennymi, natomiast te, które powstają wewnątrz naszych organizmów, endogennymi. Zarówno jedne jak i drugie są tak samo ważne dla nas, a ich brak może powodować problemy w powstawaniu różnych rodzajów białek. Przyswajalność wszystkich aminokwasów jest ograniczona tym aminokwasem, którego jest w danym produkcie najmniej, jest to tzw. aminokwas ograniczający. Produkty które powinny znaleźć się w twojej diecie Niedobory białka dotyczą zazwyczaj biednych krajów, w których występuje niedożywienie. W Europie znacznie częściej spotyka, się zbyt duże spożycie białka w stosunku do zapotrzebowania. Jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji to wtedy jesteś narażony na uciekanie wapnia z kości, przeciążenie wątroby i nerek. Uzupełniaj aminokwasy i mikroelementy tymi produktami Poza tym większość dostarczanego tzw. pełnowartościowego białka pochodzi z produktów zwierzęcych, czyli mięsa, jaj, produktów mlecznych, a to związane jest ze zwiększoną podażą niezdrowych tłuszczów nasyconych. Analiza powyższych informacji i moje własne doświadczenia umożliwiły mi na wyciągnięcie poniżej zaprezentowanych wniosków, które chciałbym wam z pełną odpowiedzialnością przekazać. Czy znasz dekalog zdrowego stylu życia

 1. Nie kieruj się tylko przelicznikiem ile białka na kilogram masy ciała potrzebujesz, ale przede wszystkim zwróć uwagę, aby dostarczać wraz z pokarmem wszystkie niezbędne aminokwasy, których twój organizm nie potrafi sam wytworzyć.
 1. Dbaj o zdrowie swojego organizmu i sprawność poszczególnych układów, bo dobry stan zdrowia, a w szczególności prawidłowo funkcjonujący układ pokarmowy, są niezbędne do syntezy białek i poszczególnych aminokwasów endogennych.
 1. Zmniejsz pozyskiwanie aminokwasów z produktów zwierzęcych. Zawierają one, co prawda białko pełnowartościowe, ale prawie zawsze oprócz tego również tłuszcze zwierzęce. Narażasz tym samym swój organizm na choroby wynikające z nadmiaru spożycia tych rodzajów tłuszczów. Dzięki tym produktom możesz myśleć sprawniej
 1. W swojej diecie staraj się odpowiednio łączyć produkty zawierające poszczególne aminokwasy egzogenne.
 1. Rozwijaj swoją wiedzę o zawartości określonych aminokwasów w poszczególnych rodzajach produktów i na tej podstawie komponuj dietę tak, aby w ciągu dnia dostarczyć wszystkie rodzaje aminokwasów egzogennych.
 1. Dbając o uzupełnianie się aminokwasów, rozpatruj dzienne posiłki jako całość a nie jako osobne elementy.

  TrenujZdrowie Jacek Baura

HTC One czym zaskoczył rywali?

Poznaj utrapienie działek i ogrodów

Trenuj sztuki walki i chudnij – już wkrótce nowa stronka!

Podziel się na:
 • Digg
 • Sphinn
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Mixx
 • Google Bookmarks
 • Blogplay
 • Blip
 • Blogger.com
 • Live
 • RSS
 • Twitter
 • Wykop
 • Śledzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *